آخرین بروز رسانی قیمت ها 1403/04/27 چهارشنبه
سبد خرید

جاروبرقی یکی از لوازم برقی مورد نیاز برای زدودن آلودگی ها است که در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. شما می توانید با رعایت نکات مهم برای نگه داری جاروبرقی، دوام و طول عمر این وسیله را افزایش دهید. بدین صورت خواهید توانست از تحمیل هزینه های اضافی ناشی از خرابی و تعمیرات جاروبرقی پیشگیری کنید. اما در نگهداری از این وسیله باید به چه مواردی توجه داشت؟ در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با 10 نکته مهم در این زمینه آشنا نماییم.

- مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه

نخستین نکته مهم برای نگهداری از جاروبرقی به صورت صحیح، مطالعه دفترچه راهنمای آن است. در واقع جاروبرقی ها دارای انواع گوناگونی هستند. در این میان، هر دستگاه جاروبرقی دارای یک دفترچه راهنمای مختص به خود است که بهتر است پیش از شروع استفاده، آن را به طور کامل مطالعه نمایید. در این صورت با نحوه کار آن آشنا خواهید شد و به سادگی می توانید این دستگاه را مورد استفاده قرار دهید.

2- نگهداری از جاروبرقی با خودداری از جارو کردن اجسام تیز

اجسام تیز و بزرگی همچون شیشه های برنده می توانند در لوله جارو برقی گیر کنند یا اینکه موجب آسیب دیدن لوله خرطومی آن شوند. در صورتی که لوله خرطومی پاره شود، هزینه های اضافی به شما تحمیل خواهد شد. بنابراین باید توجه داشته باشید که از جارو کردن اجسام تیز خودداری کنید.

3- گیر کردن جسم بزرگ در لوله

هر چند که جاروبرقی ها دارای انواع بسیار گوناگونی هستند و مدل های صنعتی آن ها می توانند اجسام بزرگ را نیز جارو کنند، اما وقتی بحث بر سر نگهداری از جاروبرقی های خانگی است، باید به این نکته توجه کنید که حتما قبل از جارو کشیدن، محل مورد نظر را از هر گونه وسیله بزرگی همچون دستمال آشپزخانه پاک کنید. این اجسام با توجه به مکش بالای جاروبرقی به داخل این وسیله رفته و راه آن را مسدود می کنند. با این اتفاق، فشار زیادی به موتور دستگاه وارد شده و احتمال آسیب دیدن آن بالا می رود.

4- نگهداری از جاروبرقی با تعویض به موقع کیسه جارو

یکی از نکات مهم برای نگه داری جاروبرقی مربوط به تعویض به موقع کیسه جارو است. برخی از جارو ها دارای کیسه های یکبار مصرف هستند که پس از هر بار پر شدن، باید دور انداخته شوند و با کیسه جدید جایگزین شوند. اما برخی دیگر دارای انواع دیگری از کیسه جارو هستند که با هر بار پر شدن باید تخلیه شده و مجددا در محفظه دستگاه قرار بگیرند. پر شدن کیسه جارو با کاهش قدرت مکش آن همراه است و شما به سادگی می توانید این موضوع را تشخیص دهید.

5- نگهداری از جاروبرقی با عدم استفاده طولانی مدت از دستگاه

یکی از مسائلی که نیاز است در نگهداری از جاروبرقی رعایت شود، عدم استفاده طولانی مدت از این دستگاه است. بدین منظور بهتر است پس از یک ربع کار کردن با این وسیله، چند دقیقه به آن استراحت دهید. با این کار از وارد شدن فشار زیاد به موتور دستگاه و داغ شدن آن جلوگیری می شود. همچنین با رعایت این نکته ساده می توانید طول عمر و دوام جاروبرقی خود را افزایش دهید.

6- خودداری از کشیدن بیش از حد لوله خرطومی یا سیم برق

همانطور که میدانید، لوله خرطومی دارای خاصیت ارتجاعی است که به آن انعطاف پذیری زیادی داده است. اما باید توجه کنید که در هنگام جارو کردن، این لوله و یا سیم جاروبرقی را بیش از حد نکشید. کشیدن بیش از حد سیم جاروبرقی خطر از جا در آمدن پریز و یا آسیب دیدن سیم را در پی دارد.

7-  نگهداری از جاروبرقی با تمیز کردن مداوم فیلتر

تمیز بودن فیلتر یکی از نکات مهم برای نگه داری جاروبرقی است. فیلتر جاروبرقی را می توان به آسانی شست و پس از خشک شدن مجددا در محفظه مربوطه قرار داد. همچنین می توانید خاک یا گرد و غبار روی آن را پاک کنید و در جای خود قرار دهید. شما باید این کار را به صورت مداوم و در دوره های معین انجام دهید تا از فشار وارد شده به موتور این دستگاه بکاهید. هر چه میزان استفاده شما از این وسیله بیشتر باشد، نیاز است که این کار را به دفعات بیشتر انجام دهید.

8- خودداری از جارو کردن مایعات و محل های خیلی مرطوب

همواره به این نکته توجه کنید که اگر می خواهید جاروبرقی شما طول عمر بالایی داشته باشد، باید از جارو کردن مایعات و محل های خیلی مرطوب خودداری کنید. در واقع این دستگاه برای خشک کردن رطوبت طراحی نشده است.

9- نگهداری از جاروبرقی با استفاده از سری های مناسب

جاروبرقی ها به عنوان لوازم جانبی، دارای سری های گوناگونی هستند که در صورت نیاز می توانید آن ها را تعویض کنید. به عنوان مثال شما به جای استفاده از لوله جاروبرقی برای تمیز کردن گوشه هایی که دور از دسترس هستند می توانید از سری بلند و باریک آن استفاده نمایید.

10- دکمه های جاروبرقی را به آرامی و با احتیاط فشار دهید!

جاروبرقی ها دارای دکمه هایی بر روی بدنه خود هستند که برای تنظیمات دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این دکمه ها جهت سهولت در کار، بر روی دسته این وسیله طراحی شده اند. فرقی نمی کند که در جاروبرقی شما دکمه های تنظیمات لمسی هستند یا معمولی و روی بدنه قرار دارند یا روی دسته؛ در هر صورت باید آن ها را با احتیاط بفشارید تا دچار آسیب نشوند.

در پایان باید بگوییم که هرچند رعایت نکات مهم برای نگه داری جاروبرقی می تواند به شما در افزایش طول عمر این محصولات کمک کند؛ اما در هنگام خرید نیز باید توجه کنید که محصولی با کیفیت بالا را تهیه نمایید. اگر به دنبال یک محصول مرغوب ایرانی هستید، کیفیت برند پارس خزر ثابت شده است و می توانید آن را خریداری کنید. در نهایت امیدواریم با استفاده از نکات گفته شده در این مقاله، بتوانید طول عمر و دوام محصول خود را افزایش دهید.